طرح توجیهی تولید پودر ماهی

طرح تولید پودر ماهی

طرح توجیهی تولید پودر ماهی

پودر ماهی چیست؟

پودر ماهی محصول جامد فرآوری شده ‌ای است که از آبگیری، پختن، جدا سازی، خشک کردن و آسیاب ماهی یا ضایعات آن به دست می‌آید. پودر ماهی سطح بالایی از اسیدهای آمینه اصلی نظیر لیسئین دارد که در تولیدات دانه‌ای که غذای اکثر حیوانات است کم یافت می‌شود.
همچنین، اسیدهای آمینه میتونین و سیستئین با محتوا و قابلیت هضم و ارزش غذایی بالا دارد و شامل ویتامین‌های دسته B نظیر B12 و B2، کولین، نیاسین، اسید پانتوتیک و ریبوفلاوین می‌شود و منبع خوبی برای کلسیم، مس، آهن، فسفر و مقدار ناچیزی از مواد معدنی دیگر است.
پودر ماهی بر اساس مقدار پروتئین، چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن به درجات مختلفی از نظر کیفی تقسیم می‌شود. هرچه مقدار پروتئین زیادتر و میزان چربی، رطوبت، خاکستر و ازت آزاد آن کمتر باشد، پودر حاصله مطلوب‌تر است.
روغن ماهی از پودر ماهی پس از مرحله پختن استخراج می ‌شود و به دلیل داشتن اسید های چرب اشباع نشده و امگا-۳ در سلامت غذای انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

کاربرد پودر ماهی

پودر ماهی به عنوان منبع غنی پروتئین در تغذیه دام، طیور و آبزیان نقش بسزایی دارد. در حال حاضر، این محصول در صنعت مرغداری که دومین صنعت کشور است، مصرف فراوانی داشته و حدود ۱۲- ۶ درصد از ماده تشکیل‌ دهنده دانه مرغ را در برمی‌ گیرد. همچنین، در سال‌ های اخیر این ماده در سر سفره غذای انسان‌ها نیز به طور مستقیم حضور پیدا کرده است.
استفاده ترکیبی از پودر و روغن ماهی در پرورش آبزیان باعث رشد چشمگیر آن‌ها، کاهش هزینه‌ های تولیدی و حفظ و بهبود طعم ماهیان خوراکی می‌ شود.
بر اساس آمار ارائه شده از شرکت های مهم پرورش آبزیان در جهان، رژیم غذایی مورد استفاده آن‌ها دارای ۵۴- ۲۵ درصد پودر ماهی و ۳۲ – ۲۵ درصد روغن ماهی است.

 

۱- انواع تولیدات:

ردیف

تولیدات

مشخصات فنی

ظرفیت اسمی

۱

پودر ماهی

با مشخصات و ویژگی های مندرج در استاندارد ملی ایران به شماره۷۲۲

۵۰۰ تن

۲- فرآیند تولید پودر ماهی :

 

 • ۱) خرد کن
 • ۲) دیگ پخت
 • ۳) صاف کردن اولیه
 • ۴) پرس
 • ۵) گرم کردن
 • ۶) سانتریفیوژ
 • ۷) استیک واتر
 • ۸) تبخیرکننده
 • ۹) خشک کن
 • ۱۰) آسیاب
 • ۱۱) سیلیکون
 • ۱۲) بسته بندی

 

۳- ویژگی های فرآیند، نکات فنی و شرایط عملیاتی:

اصول کلی تولید پودر ماهی شامل مراحل پختن (cooking)، پرس (presingg)، خشک کردن (Drying) و آسیاب کردن (Grinding) می باشد. برای شناخت بیشتر با اصول ساخت پودر و روغن ماهی، ضروری است، سه جزء اصلی ماده خام، یعنی قسمت جامد( ماده خشک بدون چربی) روغن و آب را به خوبی شناخته و سپس با منظور اصلی فرآیند که همانا جدا کردن کاملاین اجزاء از یکدیگر است به خوبی آشنا شد. تولید پودر و روغن ماهی به سه روش فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی امکان پذیر است.

معمولی ترین روشی که برای تولید پودر ماهی در تمام نقاط دنیا استفاده می گردد روش پرس مرطوب (Wet pressing) است که شامل مراحل حرارت دادن ماده خام، پرس یا سانتریفیوژ، جدا سازی محیط مایع به دو قسمت اصلی (روغن و آب) تبخیر محلول آبی و تهیه کنسانتره از مواد انحلال پودر ماهی، خشک کردن مواد جامد، خرد کردن ماده به دست آمده، می باشد. در طی مرحله حرارت دادن یا پخت پروتئین ها منعقد شده و با گسسته شدن ذخایر چربی موجود، روغن آزاد گردیده و آبی که در شرایط طبیعی متصل با پروتئین ها قرار دارد بصورت آب آزاد قابل استخراج در می آید در طی پرس یه سانتریفیوژ، قسمت عمده مایعات موجود بوسیله فشار حاصل از پرس یا سانتریفیوژ از توده پخته شده جدا می گردد.

۴- مواد اولیه اصلی تولید پودر ماهی :

ردیف

مواد اولیه اصلی

مشخصات فنی

مصرف سالیانه

تأمین

۱

ماهی

به عنوان ماده اولیه

۲۵۰۰ تن

۲

کیسه با چاپ

برای بسته بندی

۰۰۰/۱۰ عدد

۵- ماشین آلات و تجهیزات اصلی(فرآیند تولید، آزمایشگاه و تعمیرگاه)

ردیف

ماشین آلات و تجهیزات

مشخصات فنی

تعداد

تأمین

۱

خرد کن

برای کوچک کردن قطعات بزرگ ماهی

۱

۲

پخت

با سیلندر دو جداره و قسمت جمع کننده

۱

۳

صافی

ارتعاشی یا متحرک

۱

۴

پرس

بوسیله یک میله گردان

۸

۵

سانترفیوژ

اکانتور(افقی پیوسته قیچی شکل)

۱

۶

تبخیر کننده

چند مرحله ای

۱

۷

خشک کن

استوانه ای

۱

۸

آسیاب

چکشی

۱

۹

سلیکون

۱

۱۰

بالابر

۲

۱۱

کائویر حلزونی

۱

۶- تعداد کارکنان:

مدیریت

کارشناسی

تکنسین

کارگرماهر

کارگرساده

کل کارکنان

۱

۰

۲

۲

۱۲

۲۳

۷- کل انرژی مورد نیاز:

توان برق(کیلووات)

آب روزانه(مترمکعب)

سوخت روزانه(گیگاژول)

۱۷۳

۱۹

۳۷

۸- زمین و ساختمان ها(مترمربع):

زمین

سالن تولید

کل انبارها

کل زیربنا

۳۰۰۰

۵۰۰

۹۰

۸۵۵

مشاهده سایر طرح های توجیهی در سایت مهدی زاهدی اول

دیدگاهتان را بنویسید