پودر خون

۱- انواع تولیدات:

ردیف تولیدات مشخصات فنی ظرفیت اسمی
۱ پودر خون به رنگ قرمز قهوه ای تیره، عاری از بوهای غیر عادی، فساد و گندیدگی، با اندازه ذراتی که با الک شماره۸/۲ میلیمتر عبور می نماید، سایر مشخصات و ویژگیهای مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره۱۳۶۶ ۵۰۰ تن

 

۲- فرآیند تولید:

۱) مخزن ذخیره

۲) مخزن پنوماتیک

۳) دیگ بخار

۴) دیگ پخت

۵) بسته بندی

۳- ویژگیهای فرآیند، نکات فنی و شرایط عملیاتی:

پودر خون به دو روش عمده ذیل قابل تهیه می باشد:

۱- خشک کردن یک مرحله ای

۱-۱- با استفاده از اسپری درایر

۲-۱- با استفاده از دیگ پخت

۲- استفاده از حرارت اولیه، انعقاد و جدا کردن ( به طریق سانتریفیوژ) که از میان روشهای فوق مناسب ترین روش استفاده از دیگ پخت در تولید یک مرحله ای پودر خون می باشد. تولید پود خون با روش خشک کردن یک مرحله ای با استفاده از دیگ پخت شامل مراحل زیر می باشد:

۱- مخزن ذخیره خون

۲- مخزن پنوماتیک

۳- تغلیظ خون( توسط دیگ پخت)

۴- خروج و بسته بندی پودر خون

الف مخزن ذخیره خون:

خون حاصل از کشتارگاه توسط پمپ پیستونی به مخزن ذخیره خون در قسمت رندرینگ   Renderhg  یا کارخانه تولید پودر خون منتقل می شود.پمپ های رنده ای بدلیل وجود مواد جامد در خون و پمپ های سانتریفیوژ به علت غلظت خون نمی توانند مورد استفاده قرار گیرند. جنس این پمپ ها باید آلیاژی از مس برنج باشد. در این مرحله اگر خون غلیظ باشد باید با کمی آب مخلوط گردد. در غیر این صورت انتقال خون با مشکل مواجه خواهد شد. مخزن ذخیره خون دارای همزن است تا از انعقاد و رسوب خون جلوگیری کند. ظرفیت و حجم ۴ تن خون است. پس از این مرحله خون توسط هوای فشرده به مخزن پنوماتیک ارسال می شود.

ب مخزن پنوماتیک:

این مخزن در پایین مخزن ذخیره خون قرار دارد. ظرفیت این مخزن ۲ تن می باشد و به دو منظور استفاده می شود، یکی جهت انتقال خون با استفاده از هوای فشرده و دیگر اینکه به عنوان مخزن ذخیره دوم مورد استفاده قرار می گیرد. هوای فشرده و خون از قسمت بالای مخزن وارد می شود. پس از این مرحله خون به مخزن تغلیظ یا دیگ پخت هدایت می شود. انتقال خون توسط لوله هایی از جنس آلیاژهای مس یا برنج با قطر حداقل ۶ اینچ انجام می شود. زانوها در این لوله ها باید باز و بلند باشند تا انتقال که با فشار زیاد صورت می گیرد، راحت تر انجام شود.

ج دیگ پخت (تغلیظ خون):

تغلیظ خون در دیگ پخت دو جداره ای میکسر ۶ پره ای  می باشد و ۶ مترمکعب ظرفیت دارد انجام می گیرد. پره های میکسر  در دوجهت قابل حرکت است. برای جلوگیری از چسبیدن خون به جداره دیگ پخت و سوختن خون است. داخل پره ها و شافت میکسر بخار جریان دارد. پره ها به صورت ۳ جفت در طول شافت قرار گرفته اند و با یکدیگر در یک راستا نمی باشند. قسمت داخلی پره ها دارای انحنایی است که حرکت خون و پودر یا دیگر مواد را در داخل دیگ پخت را آسان می نماید. در پشت پره زائده مثلثی شکلی است که از طرف قاعده به پره متصل است. زمانی که پودر خون آماده تخلیه و بسته بندی شود، میکسر خلاف جهت حرکت قبلی، می چرخد و با کمک این زائده مواد به طرف خروجی حرکت می کنند.

۴- مواد اولیه اصلی :

ردیف مواد اولیه اصلی مشخصات فنی مصرف سالیانه تأمین
۱ کیسه ۱کیلویی ۴۸۶۰۰۰ تن  
۲ کیسه ۲۰ کیلویی  
۳ کیسه ۵۰ کیلویی  

 

 

۵- ماشین آلات و تجهیزات اصلی(فرآیند تولید، آزمایشگاه و تعمیرگاه):

ردیف ماشین آلات و تجهیزات مشخصات فنی تعداد تأمین
۱ مخزن ذخیره خون ظرفیت ۳ تن ۱  
۲ مخزن نیوماتیکی ظرفیت ۲ تن ۱  
۳ دیگ پخت جهت تغلیظ خون تحت فشار حجم مفید ۶ مترمکعب ۱  
۴ دستگاه بسته بندی جهت بسته بندی ۱  
۵ سلیکون جهت جداسازی ذرات جامد ۱  
۶ پمپ خلاء جهت حمل مواد ۱  
۷ کندانسور تبدیل کننده بخار به مایع ۱  
۸ کمپرسور ۱  

 

۶- تعداد کارکنان:

مدیریت کارشناسی تکنسین کارگرماهر کارگرساده کل کارکنان
۱ ۰ ۲ ۲ ۸ ۱۹

 

۷- کل انرزی مورد نیاز:

توان برق(کیلووات) آب روزانه(مترمکعب) سوخت روزانه(گیگاژول)
۱۲۲ ۱۰ ۶۷

 

۸-زمین و ساختمان ها(مترمربع):

زمین سالن تولید کل انبارها کل زیربنا
۲۲۰۰ ۳۵۰ ۶۵ ۶۲۵

 

دیدگاهتان را بنویسید