داروهای دامی

۱- انواع تولیدات:

ردیف تولیدات مشخصات فنی ظرفیت اسمی
۱ پودر ژنتیان اشتها آورمطابق استانداردهای U.S.P.B.P ۵۰۰ تن
۲ قرص نئومایسین سولفات آنتی بیوتیک ۵۰۰میلی گرمی مطابق استانداردهای U.S.P.B.P ۵۰۰۰۰ هزار عدد

 

۲- فرآیند تولید:

۱) آسیاب و الک کردن

۲) اختلاط نمودن

۳) ذخیره و نگهداری موقت

۴) بسته بندی

۵) انبار

۶) توزین مواد موثره افزودنی

۷) اختلاط و تولید خمیر مواد

۸) خشک کردن

۹) گرانول کردن

۱۰) پرس و شکل دادن به صورت قرص

۱۱) کنترل کیفیت

۱۲) بسته بندی

۱۳) انبار

 

۳- ویژگی های فرآیند، نکات فنی و شرایط عملیاتی:

فرمولاسیون داروها شامل بهم آمیختن فیزیکی مواد موثره و افزودنی های بی اثر می باشد. لذا این صنعت دارای هیچگونه پیچیدگی های تکنولوژیک و یا دانش فنی خاص نبوده بلکه تنها مسئله ایی که میتواند در آن مطرح گردد چگونگی مخلوط نمودن و میزان ترکیب درصد مواد مختلف می باشد. به لحاظ اهمیت بیش از حد محصولات دارویی پایین بودن میزان تولید واحد های مربوطه، کلیه فرآیندها به صورت ناپیوسته انجام می شود. بدین ترتیب می توان محصول هر مرحله از فرآیند را مورد آزمایش و کنترل قرارداده و در صورت عدم تایید به راحتی محصول به دست آمده را از رسیدن به بازار مصرف دور نگاه داشت. فرمولاسیون کلیه داروهای دامی بجز قزص تنها به یک روش انجام شده و تنها فرمولاسیون قرص است که به دو روش قالب گیری و تراکم صورت می گیرد که قالب گیری به یک روش انجام شد و تراکم به چند روش صورت می گیرد. این روش ها عبارتند از:

الف : روش گرانولاسیون مرطوب

ب : روش گرانولاسیون خشک

ج : روش تراکم مستقیم از فرآیند تراکم نسبت به فرآیند قالب گیری در تولید قرص امتیازاتی به شرح ذیل می باشد:

۱- ساده بودن عمل تراکم از جهت بکارگیری مواد اولیه

۲- یکنواخت بودن اجزا موجود در قرص به دلیل استفاده از سیستم های اختلاط و گرانولاسیون

۳- مرطوب بودن مواد اولیه در عمل قالب گیری و در نهایت پایین بودن راندمان عمل در این روش

الف : فرآیند تولید پودر مواد افزودنی بی اثری که بعنوان پرکن و بهبود دهنده خواص محصولات تولیدی باید به ترکیبات موثر داری افزوده گردند به جهت اینکه عمدتا دارای اندازه ذرات مورد نظر بری اختلاط با مواد موثر نمی باشد لازم است در مراحل اولیه عملیات توسط آسیاب مخصوصی کاملاً نرم گردند، بلافاصله پس از آسیاب یک دستگاه غربال که وظیفه جدا سازی ذرات ریز از درشت را به عهده دارد قرار خواهد گرفت و ذرات درشت مجدداً به داخل آسیاب باز خواه گشت.  البته پیش از اینکه آسیاب و الک مورد استفاه قرار گیرند از یک مخلوط کن جهت اختلاط کلیه مواد افزودنی استفاده نمود تا به هنگام عمل نرم شدن، ذرات کاملاً مخلوط شده باشند. مواد نرم شده توسط یک دستگاه مکش جهت نقل و انتقال پودر به طرف مخزن اختلاط هدایت می گردند. زمان اختلاط متناسب با ذرات بکار رفته و اندازه ذرات مورد نظرمعمولاً بین یک تا دو ساعت متغیر   می باشد. پودرهای تولید شده جهت کنترل کیفیت مورد آزمایش قرار گرفته و پس ازتایید آزمایشگاه، پودرها توسط بالابرهای مخصوص وارد دستگاه بسته بندی شده تا عملیات مربوط به بسته بندی در کیسه های آلومینیومی، سلفون و … انجام شود.

ب : فرآیند تولید قرص: اولین مرحله از فرآیند فرمولاسیون قرص های توزین اجزا تشکیل دهنده آن ( مواد مؤثر               افزودنی های مختلف و پرکن ها) می باشد پس از تعیین مواد لازم آنها را داخل مخازن مخصوصی جهت تولید خمیر وارد       می نمایند که با افزودن آب یا مواد مرطوب کننده دیگر ضمن عمل اختلاط خمیر مورد نظر نیز تولید خواهد شده این مخلوط کن از نوع ساده و دارای همزنی با قطر نسبتاً زیاد و دور کم می باشد. پس از آماده شدن خمیر جهت خشک کردن آن را وارد خشک کن هایی که نوع آنها به شرایط فرآیند مورد استفاده حجم تولید بستگی دارد می نمایند که با توجه به نوع مواد و حجم عمل کرد مربوط بهچنین طرح هایی استفاده ازخشک کن سینی دار مناسب ترین حالت می باشد. عمل خشک کردن               

( انتقال رطوبت به هوای گرم) به صورت متقاطع انجام شده و بدین صورت می باشد که روی هر سینی حدوداً به ارتفاع ۳ سانتی متر خمیر مربوط را ریخته و مدت زمان مشخصی در مسیر جریان هوا ( با درجه حرارت تنظیم شده) قرار خواهند داد. پس از طی مراحل خشک شدن و تخلیه مواد موجود در روی سینی ها جهت یکنواخت شدن مواد از دستگاه گرانولاتور استفاده می شود عمل گرانولاسیون سبب یکنواختی اجزا به کار رفته در تولید قرص و افزایش کیفیت محصول خواهد شد. عمل اختلاط گرانول های به دست آمده با یکدیگر و احتمالأ افزودن مواد مورد نیاز در این مرحله ( بعضی از موادی که لازم نیست گرانوله گردند در این مقطع افزوده شوند) در یک مخلوط کن که عمدتاً در این فرآیند ها از نوع دو مخروطی استفاده می گردد انجام می شود زمان اختلاط نیز همچون موارد قبل بین یک تا دو ساعت متغیر می باشد. ترکیبات حاصل در این مقطع از فرآیند تولید قرص وارد دستگاه پرس ( قرص زنی ) گشته و شکل گیری نهایی آنها با استفاده از قالب های مورد نظر صورت می گیرد. قرص های تولید شده پس از انجام آزمایشات کنترل کیفیت بسته بندی و به بازار عرضه می گردند بسته بندی این قرص ها به لحاظ عدم برخورداری از حساسیت زیاد می تواند در قوطی های پلاستیکی یا شیشه های دارویی انجام شود که در این صورت از میزان سرمایه گذاری اولیه طرح به مقدار قابل توجهی کاسته خواهد شده زیرا لزومی به استفاده از تجهیزات گران قیمت مربوط به بسته بندی این محصولات نخواهد بود ( وجود نیروی کار ارزان در کشور محدودیتی را جهت این گونه بسته بندی ایجاد نمی نماید) البته در صورت حساسیت محصولات تولید شده به بعضی از عوامل موجود در زمینه نگهداری داروها بکار گیری تجهیزات بسته بندی ضروری خواهد بود دستگاه قرص زنی در تولید قرص که از اساسی ترین تجهیزات این خط تولید می باشد از نوع دوار ( روتاری )انتخاب می شود که مزیت آن نسبت به دستگاه تک سمبه ای و دستگاه دوار با سرعت زیاد هزینه متناسب سرعت مطلوب و یکنواختی عملکرد می باشد.

ج: روش تولید پماد: روش تولید پماد از هیچگونه پیچیدگی خاص برخوردار نمی باشد ابتدا مواد مؤثره مختلف وارد یک مخزن از جنس فولاد ضد زنگ مجهز به همزن و ژاکت بخارمیگردند پس از گرم نمودن این مواد افزودنی های مختلف و از جمله مواد ضد کف را تا حد مجاز به آنها اضافه می نمایند به منظور جلوگیری از کف نمودن محلول در داخل مخزن فشار منفی ایجاد   می گردد، عمل به هم زدن مواد سبب یکنواخت شدن ترکیب گشته و پس از کامل شدن اختلاط در صورت نیاز از یک فیلتر به منظور صاف نمودن محصول استفاده می شود انتقال به مخازن نگهداری و سپس دستگاه های پرکن از مراحل بعدی این فرآیند خواهد بود کنترل کیفیت مواد قبل از ورود به همزن و پس از خروج از آن ضروری می باشد.

۴- مواد اولیه اصلی :

ردیف مواد اولیه اصلی مشخصات فنی مصرف سالیانه تأمین
۱ نئومایسین سلولفات ماده مؤثر ۱۳ تن  
۲ لاکتوز ماده افزودنی ۹ تن  
۳ سدیم لوریل سلولفات ماده افزودنی به قرص ۳۰/۱ تن  
۴ پی وی سی ماده افزودنی به قرص ۳۰/۱ تن  
۵ اثر نیک اسید ماده افزودنی به قرص ۱۰۰۰ کیلوگرم  
۶ منیزیم استئارات ماده افزودنی به قرص ۵۰۰ کیلوگرم  
۷ کاغذ بسته بندی بسته بندی پودر- کاغذ با پوشش پلی اتیلن ۱۰۵۰۰ کیلوگرم  
۸ کارتن بسته بندی نهایی پودر و قرص ۱۹۰۰۰ کیلوگرم  
۹ ژنتیان ماده مؤثر پودر ۷۵۰۰ کیلوگرم  
۱۰ نوآومیک ماده مؤثر پودر ۵ تن  
۱۱ نوآو میک ماده مؤثر پودر ۱۲۵۰۰ کیلوگرم  
۱۲ میتوناین ماده مؤثر پودر ۷۵ تن  
۱۳ ویتامین ای و دی ۳ ماده مؤثر پودر ۲۶۰ تن  
۱۴ کازئین ماده مؤثر پودر ۵۰ تن  
۱۵ لاکتوز ماده مؤثر پودر ۶۰ تن  
۱۶ گلوکز ماده مؤثر پودر ۲۵۰ تن  
۱۷ شیشه بسته بندی قرص به حجم ۳۰ سی سی ۱ میلیون عدد  

 

۵- ماشین آلات و تجهیزات اصلی( فرآیند تولید، آزمایشگاه و تعمیرگاه):

ردیف ماشین آلات وتجهیزات مشخصات فنی تعداد تأمین
۱ آسیاب دیسکی و الک ظرفیت ۶۲۰ کیلوگرم در ساعت-توان KW ۳+۱۸ ۱  
۲ دستگاه نقل و انتقال پودر توان KW ۱۱ ۱  
۳ مخلوط کن بشکه ایی ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم- توان KW ۵ ۱  
۴ بالابر پودر توان KW  ۵/۴ ۱  
۵ دستگاه بسته بندی پودر ماشه زنی، ظرفیت ۵۲ بسته در دقیقه، توان KW  ۵/۴ ۱  
۶ مخزن تولید خمیر مرطوب ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم- توان KW ۵ ۱  
۷ خشک کن سینی دار ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم- توان KW ۵ ۱  
۸ گرانولاتور ظرفیت ۴۰۰ کیلوگرم در ساعت- توان KW ۵/۳ ۱  
۹ مخلوط کن دو مخروطی ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم- توان KW ۲ ۱  
۱۰ دستگاه پرس قرص ظرفیت ۲۵۰ عدد در دقیقه و توان KW ۵/۳ ۱  
۱۱ ترازو عقربه ای تا ظرفیت ۱۰۰ کیلوگرم ۲  
۱۲ وسایل و تجهیزات آزمایشگاه در حد لزوم ۱  
۱۳ تجهیزلت کارگاه در حد لزوم ۱  

 

۶- تعداد کارکنان :

مدیریت کارشناسی تکنسین کارگرماهر کارگرساده کل کارکنان
۱ ۱ ۲ ۸ ۴ ۲۰

 

۷- کل انرژی مورد نیاز :

توان برق(کیلووات) آب روزانه(مترمکعب) سوخت روزانه(گیگاژول)
۱۰۲ ۵ ۳

 

۸- زمین و ساختمان ها :

زمین سالن تولید کل انبارها کل زیربنا
۳۳۰۰ ۱۶۰ ۴۸۰ ۹۴۵

 

دیدگاهتان را بنویسید